Beylikahır’dan Beylikova’ya Beylikova Gazetesi

Tolga Savaş

Beylikahır’dan Beylikova’ya & Beylikova Gazetesi

Beylikova , eski ismiyle Beylikahır’ın tarihçesi MÖ XIII. yıllara dayanır, o yıllardan itibaren sırasıyla Frigyalılar , Traklar , Lidyalılar ve Romalıların hakimiyetinde kalmıştır. XI. yüzyılda Anadolu Selçuklu Devleti’nin Eskişehir’i topraklarına katmasıyla , büyük bir at yetiştirme , besleme merkezi ve büyük bir ahır olan , arazisi oldukça verimli , hayvan yetiştiriciliğine elverişli olması ve orduya hayvan yetiştirmesi nedeniyle Beylikahır adı alan ilçemiz , 1157 yılında Selçuklu İmparatorluğunun dağılmasıyla Osmanlı Beyliğinin yönetimi altına girer.  1890 yılında Dükkancı Ali Ağa , Topçu Süleyman ve Halil Ağa tarafından ilçe merkezi kurulmuş ve Bulgaristan’ın Byala Slatina – Belestina kasabasından gelen Pomaklar Osmanlı Padişahı tarafından buraya yerleştirilmiştir. 1930 yılında Bucak ilan edilen Beylikahır’a 1955 yılında Belediye Teşkilatı kurulmuş , 1985 yılında Belediyenin müracatı üzerine isim değiştirilerek Beylikova adını almış ve 1987 yılında ise ilçe statüsüne kavuşmuştur. Merkeze bağlı Köprübaşı , Yeni , Yunusemre , Ata olmak üzere 4 mahallesi ve en yakını 3 en uzağı 22 km olan 21 köyden mahalle statüsüne geçen mahalleden oluşmaktadır. 2019 yılı adrese dayalı nüfus verilerine göre Beylikova’nın nüfusu 6400 kişi olarak açıklanmış olup , 3052 kişi merkezde yer alan dört mahalle de , 3348 kişi ise köyden mahalle statüsüne geçen 21 mahallemizde ikamet etmektedir. İlçenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Beylikova Gazetesi olarak amacımız geçmişten gelen tarihi ile , kültürü ile , tarım ve hayvancılık alanında yapılan yatırımlarla bölgenin en büyük Besi Organize Sanayi Bölgesi ile bir güç olması beklenen Beylikova’mızı en iyi şekilde tanıtmak , değerlerimizi ortaya çıkarmaktır. Beylikova merkezini ve mahallelerimizi kültürleriyle , değerleriyle , sportif faaliyetleriyle , örf ve adetleriyle hem Eskişehir , hem Türkiye , hem tüm Dünya da en iyi şekilde tanıtabilmek gelişimine destek olabilmektir. Beylikova’da ve mahallelerimizdeki etkinlikleri , yaşanan sorunları dile getirebilmek çözümler üretebilmektir. Beylikova’lı olup Eskişehir’de yada Türkiye’nin değişik yerlerinde yaşayan hemşehrilerimizle irtibata geçerek , esnaflarımızı , kamu ve özel kurumlar da çalışan , farklı görevlerde bulunan hemşehrilerimizi ziyaret ederek tanıtmak , röportajlar yapmak hedeflerimizden diğeridir.

Beylikova Gazetesi’ni www.beylikovagazetesi.com ‘tan , Beylikova Gazetesi facebook sayfasından , Twitter : @BeylikovaG , Beylikova Gazetesi ,hesaplarından takip edebilirsiniz. Görüş ve önerileriniz için [email protected] dan yada sosyal medya hesaplarımızdaki iletişim bilgilerimizden bize ulaşabilirsiniz.

Beylikova ile ilgili herşeyi bulabileceğiniz Beylikova Gazetesi  , Beylikova’nın gündemini tutacak , Beylikova’nın ve Beylikovalıların sesi olacaktır.

Bizi izlemeye devam edin…

The following two tabs change content below.
Avatar

Tolga Savas

Avatar

Latest posts by Tolga Savas (see all)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir