ÇED Olumlu Kararı İptal Edildi , Yaklaşık 400 Bin Ağaç Kesilmekten Kurtarıldı

ÇED Olumlu Kararı İptal Edildi , Yaklaşık 400 Bin Ağaç Kesilmekten Kurtarıldı

ESÇEVDER tarafından Beylikova , Sivrihisar , Mihalıççık ilçelerini kapsayan maden genişletme sahası ile ilgili olarak Bölge İdare Mahkemesinin verdiği ÇED Olumlu kararının iptali ile ilgili bir basın açıklaması yapıldı.

Yapılan açıklamada ;

” Bilindiği üzere Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca 14.05.2019 tarihinde Mihallıççık, Beylikova ve Sivrihisar ilçelerimize bağlı Süleymaniye, Dumluca, Adahisar, Kızılcaören, Yalınlı, ve Karaçam Mahalleleri sınırlarında uygulanacak olan Krom – Manyezit Ocağı Kapasite Artışı, Planlanan Demir – Nikel Ocağı ve Kırma Eleme Tesisi Projesi için 14 Çed olumlu kararı verilmişti.

Üç ilçemize bağlı 5 köyümüzü içine alan 31.000 dekar arazi üzerinde planlanan bu devasa madencilik faaliyeti yöre halkının yaşamını kökünden değiştirecek boyutlardaydı.

Bu proje kapsamında planlanan faaliyetler hayata geçirildiğinde 393.000 ağaç kesilecek, günde yaklaşık 200 kamyon bu köylerin yollarında maden taşıyacak, 1 milyon tonluk üretim için yapılan kazılardan havaya yükselen toz bulutları köylerde yaşayan insanların evlerinin, bahçelerinin Porsuk Çayının, bölgenin tarım arazilerinin üzerine çökecek, yaban hayatı yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalacak, zaten ülkemizde büyük ekonomik sıkıntılar içinde üretim yapmaya çalışan çiftçilerimiz için tarım yapmak imkansızlaşacaktı.

Adeta kes-kopyala-yapıştır yöntemiyle hazırlanmış, orman arazilerini ve bir köyümüze ait merayı yokmuş gibi gösteren ÇED Raporu için verilen olumlu kararına karşı hukuk yoluna başvurmuştuk.

Büyük bir mutlulukla duyurmak isteriz ki Eskişehir İdare Mahkemesi davamızı kabul ederek söz konusu ÇED Olumlu kararını iptal etmiştir.

Bu kararla yaklaşık 400 bin ağaç kesilmekten kurtarılmıştır. Bölgenin yaban hayatı yok olma tehlikesinden kurtarılmıştır. Bölge insanı, neredeyse tek geçim kaynağı olan tarımsal üretim imkanını yitirme tehlikesinden kurtarılmıştır. Bu kararla ülkemizin yer altı kaynaklarının hiç değilse bir kısmı, bilim dışı üretim teknikleri ile doğanın, köylülerin yaşam alanlarının katli pahasına talan edilmekten kurtarılmıştır.

ÇED raporuna karşı yürüttüğümüz hukuk mücadelesi sürecinde yanımızda olan ve bizlerden desteklerini esirgemeyen Eskişehir Milletvekillerimiz Utku Çakırözer’e, Jale Nur Süllü’ye, Aslan Kabukçuoğlu’na, TKP İl Örgütü’ne, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’ne, Eskişehir Çevre Koruma ve Geliştirme Derneği’ne,Tema Vakfına, ESM Sen’e ve isimlerini burada anamadığımız emeği geçen her bir yurttaşımıza saygı ve minnetlerimizi sunarız.” denildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir