Okçu Fasulyesi

OKÇU FASULYESİ
Okçu fasulyesinin ismini aldığı Okçu mahallesi Beylikova ya 21 km uzaklıkta olan bir mahallemizdir. Mahalleye ulaşım Beylikova tarafından İmikler Mahallesi üzerinden , Halilbağı Mahallesi üzerinden , Eskişehir – Ankara Yolu Sivrihisar Kaymaz üzerinden yapılabilmektedir. Mahalle nüfusu 2019 adrese dayalı nüfus kayıt sistemine göre 158 kişidir. Okçu Mahallesinin 1856 yılında Horasan dan gelen İbişoğulları tarafından kurulduğu değişik kaynaklar da belirtilmektedir. 1940 yılında yapılan Okçu Mahallesi Camisi Eskişehir Kültür Mirası Envanterinde yer almaktadır ayrıca BEBKA tarafından Beylikova için hazırlanan raporda Turizm bölümünde Okçu Mahallesi Eski Okçu Mevkii ve Tekke Köyü Ören Yerlerine yer verilmektedir. Yine Eskişehir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından Eskişehir Maden Kaynakları arasında dünyanın en önemli madenlerden biri olan Toryum madeninin Okçu – Kızılcaören yatağında bulunduğu belirtilmektedir. Mahallemizde DSİ tarafından yapılmış bir gölet mevcuttur. Okçu mahallesinin su kaynağı Ilıpınar’dır. Ilıpınar Okçu’dan başlayarak İmikler’e kadar uzanır ve Okçu fasulyesinin ve pek çok ürünün yetiştiği Okçu Özü denilen araziyi sulayarak geçer. Bu bölge ılıman bir iklim yapısına sahip olup bölgede yılda iki kez ürün alınma şansı bulunmaktadır.
Okçu Fasulyesi işte bu arazide yetişmektedir. Eskişehir’de , bölgemizde belki Türkiye’de yetişen en iyi fasulye olan Okçu fasulyesi , yetiştirildiği arazi yapısından kaynaklanan farklı bir lezzete sahiptir. Diğer fasulyeler gibi önceden ıslatmaya gerek kalmadan rahatlıkla pişirebilirsiniz. Yetiştiği arazinin yapısı , sulama suyunun temiz olması , hava şartlarının uygun olması ve tamamen organik olarak yetiştirilmesi nedeniyle güvenle ve rahatlıkla tüketebilirsiniz. Semt pazarlarında , yerel marketlerde ve üretici marketlerde bulabilirsiniz. Okçu fasulyesi Beylikova’nın bir değeri ve son yıllarda yapılan çeşitli tanıtım çalışmaları mevcut. 2017 yılında Eskişehir’de düzenlenen Uluslararası Tarım Fuarında Beylikova Kaymakamlığı , Beylikova Belediyesi ve Okçu Muhtarlığı tarafından tanıtımı yapıldı ve fuarı ziyarete gelenlere ikram edildi. Yine 2018 yılında o dönem başkanlığını yaptığım dernek tarafından Okçu Fasulyesi tanıtım günü düzenledik , çok sayıda misafirin katılımıyla gerçekleşti ve çok olumlu dönüşler aldık. 2019 yılında Beylikova’da yapılan 2.Beylikovalılar Buluşmasına katılanlara Okçu fasulyesi ikramı yapıldı. Yapılan bu etkinlikler hem mahallemizin hem Beylikova’nın tanıtımına olumlu katkılar sağladı. Fasulye Okçu ‘nun ve Beylikova’nın bir değeri olarak bölgede üretiminin daha fazla desteklenmesi ve arttırılması gerekiyor . Üretimin arttırılmasıyla bölgede yetişen fasulye tüm Türkiye’ye gönderilebilir ve ilerleyen zamanlarda bu bölgede yer alan mahallelerimizi kapsayacak Baklagiller Ayrıştırma – Paketleme Tesisi kurulabilir. Okçu Fasulyesi Eskişehir’de bir marka ve bir marka olarakta coğrafi işaret almayı hak ediyor. Bununla ilgili de hepimize görev düşüyor.
Okçu mahallemiz su ürünleri yetiştiriciliğine uygun ve daha önce bölgede yapılan projeyle bir destek alınarak Alabalık tesisi kuruldu. Okçu Göletinden yararlanılarak yada bölge de Alabalık üretimi üzerine farklı projeler yapılabilir. Eskişehir’den Bilecik – Bozüyük’te bulunan alabalık tesislerine haftasonları pek çok ziyaretçi gidiyor , yerel turizm alanında yapılacak çalışmalarla bu ziyaretçileri Okçu Mahallemizde ki bu bölgede misafir edebiliriz.

The following two tabs change content below.
Avatar

Tolga Savas

Avatar

Latest posts by Tolga Savas (see all)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir