Tarladan Sofraya

Beylikahır’dan Beylikova’ya uzanan yolculukta kültür , sanat , spor ve iş dünyası alanlarında Beylikova’ya değer katanlar , Beylikova’nın tanıtımına katkı sağlayanları köşelerimize taşıyacağız. Dün akşam Eskişehir Sanat Derneği  – Fotoğraf Çalışma Grubu tarafından düzenlenen Tarladan Sofraya isimli sunum ve söyleşiye katıldık. Tarladan Sofraya Fotoğraf sunumu ve söyleşisini hazırlayan hemşehrimiz Nilüfer Sezer’di. Eskişehir Sanat Derneğinde Başkan Yardımcılığı ve Fotoğraf Birim Başkanlığı yapan Fotoğraf Sanatçısı Nilüfer Sezer fotoğraf alanında yaptığı özgün ve farklı çalışmalarla dikkat çekiyor ve Eskişehir’de açılan pek çok fotoğraf sergisinde kendisinin çektiği fotoğraflara  rastlayabilirsiniz.

Tarladan Sofraya sunumuna katılanlar arasında Fotoğraf Sanatçısı Osman Yaşar Tanaçan , Eskişehir Şeker Fabrikası Müdürü Ekrem Meydanlı ve fotoğrafçılığa gönül vermiş pek çok isim vardı. Nilüfer Sezer tarafından hazırlanan sunum iki bölümden oluşuyordu. İlk bölümde çekimleri Beylikova – Akköprü Mahallemizde ve Eskişehir Şeker Fabrikasında gerçekleştirilen Şeker Pancarı nın tarladan sofralarımıza üretim aşamalarını bizlerle paylaştı. Beylikova’da ve Akköprü Mahallemizde çekilen harika fotoğraflar ile çiftçilerimiz tarafından ekimleri yapılan , sulanan , üretilen , sökülen ve şeker fabrikasına doğru yola çıkarılan pancarları gördük. Eskişehir Şeker fabrikasında pancarın geçtiği aşamaları görme şansımız oldu. Tamamen doğal yollarla üretilen pancar ve soframıza gelen şeker in yolculuğunu izledik. Nilüfer Sezer tarafından fotoğrafların çekim aşamaları ve yaşananları dinledik. Sunuma katılan Eskişehir Şeker Fabrikası Müdürü Sayın Ekrem Meydanlı  Eskişehir’deki pancar üretiminin durumu ,  şeker üretimi , pancar şekeri – nişasta bazlı şeker ve Eskişehir Şeker Fabrikasının Türkiye’de ki  konumu ile ilgili kısa bilgi paylaşımı yaptı. Eskişehir Şeker Fabrikası Müdürü Ekrem Meydanlı nın birde müjdesi oldu , pancar üreticilerinin merakla beklediği pancar paraları bu hafta ödenecek. Sunumun ikinci bölümünde Günyüzü – Dutlu Mahallesinde ki üzüm üretiminin aşamalarını gördük. Sofra için olduğu kadar asıl üretimin pekmez ve sirke için yapıldığı üzümün toplanma , tamamen doğal yollarla pekmez ve sirke haline geçme aşamalarına görme fırsatımız oldu. Günyüzü – Dutlu mahallesinden sunuma katılanlar mahallelerinde ki tarihi ve üzümün geçtiği aşamaları sunuma katılanlar ile paylaştılar.

Her fırsatta Beylikova’lı olduğunu belirten , yaptığı sunumla Beylikova’nın ve Akköprü Mahallemizin tanıtımına katkı sağlayan , Beylikova’lı çiftçilerimizin ürettiği pancarın yolculuğunu tüm Eskişehir’le paylaşan , Eskişehir Sanat Derneği – Fotoğraf Birim Başkanlığı görevini yürüten , kendini Fotoğraf sanatına adamış hemşehrimiz Nilüfer Sezer i kutluyor ve başarılarının devamını diliyorum.  Eskişehir Şeker Fabrikasının Türkşeker Fabrikaları sıralamasında 3. olması ve Eskişehir’deki pancar üretimine yaptıkları ve tarıma yaptıkları katkılardan dolayı da Eskişehir Şeker Fabrikası Müdürü Ekrem Meydanlı yı tebrik ediyorum.

The following two tabs change content below.
Avatar

Tolga Savas

Avatar

Latest posts by Tolga Savas (see all)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir